Znaczenie motoryki małej w rozwoju dziecka

Rozwój dziecka to ciągły proces, podczas którego rodzice, opiekunowie i nauczyciele dbają o przestrzeń dziecka w każdej ze sfer rozwoju. Obserwujemy nasze pociechy, dbamy o kształtowanie się ich uczuć, emocji, doświadczeń, po to, aby na przestrzeni lat uzyskać pożądany rezultat.
Każdy Rodzic chce, aby rozwój jego pociechy przebiegał harmonijnie i w sposób prawidłowy. Nasze dzieci już od najmłodszych lat możemy wspierać w ich wszechstronnym rozwoju tak, aby poznawały swoje zainteresowania i zdolności, uczyły się nowych umiejętności i pielęgnowały te, które już nabyły. Całościowy rozwój to ważna kwestia i ma ogromne znaczenie na kolejnych etapach wzrastania małego człowieka.
Tematem przewodnim Naszego artykułu będzie motoryka mała, która coraz częściej staje się tematem rozmów wśród rodziców, terapeutów i opiekunów.

Dlaczego motoryka mała odgrywa tak ważną rolę w rozwoju dziecka?

W Naszej korze mózgowej znajdują się obszary, które są odpowiedzialne za nabywanie pewnych umiejętności. Jednymi z tych najważniejszych i największych obszarów w korze mózgowej są obszary zajmowane przez ruchy rąk oraz ruchy mięśni narządów artykulacyjnych. Co więcej - te dwa obszary znajdują się bardzo blisko siebie, więc z pewnością mają ze sobą wiele wspólnego.
Motoryka mała to nic innego jak precyzyjne ruchy szczególnie w obrębie palców, dłoni i nadgarstków. Gdy wykonujemy ruchy dłoni to jednocześnie angażujemy struktury w korze mózgowej, które znajdują się w sąsiedztwie obszarów odpowiedzialnych za narządy artykulacyjne. Wniosek pozostaje tylko jeden - gdy pracują dłonie, palce i ręce, działamy pośrednio na rozwój mowy.

Po nitce do kłębka

Motoryka mała to umiejętność precyzyjnego poruszania małymi partiami mięśni. Zaliczamy do nich przede wszystkim dłonie, palce i nadgarstki. Rozwój motoryki małej jest bardzo ważnym elementem wspierania dziecka w jego wszechstronnym rozwoju. Umiejętności wywodzące się z małej motoryki, precyzyjne i skoordynowane ruchy dłoni i palców przyczyniają się do wykształcenia w dziecku umiejętności przydatnych w życiu codziennym - mowa tu o samoobsłudze, czyli ubieranie się, wiązanie butów czy chociażby rysowanie i prawidłowe trzymanie narzędzi piśmienniczych w dłoni.

Zabawa jako forma treningu motoryki małej. Zabawa w Waszym zaciszu domowym

Dla najmniejszych użytkowników doskonałym sposobem na domowy trening motoryki małej będą różnego rodzaju materiały, faktury, piłki i gniotki, które można zgniatać w małych rączkach. Za sprawą codziennego kontaktu z takimi zabawkami dziecko trenuje małe partie mięśni i przygotowuje je do dalszych etapów rozwoju. Doskonałymi akcesoriami będa tu pacynki na palce, które zarówno Rodzic może zakładać sobie jak i maluszkowi dla urozmaicenia aktywności. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będą piłeczki sensoryczne o różnych kształtach i kolorach doskonale sprawdzające się podczas zabawy z maluchem, który jeszcze nie chodzi.
Kolejną grupą są dzieci przedszkolne, które bardzo szybko rozwijają swoją motorykę małą. Na szczególną uwagę zasługują tu wszelkiego rodzaju zabawy manipulacyjne, takie jak
układanie klocków, malowanie paluszkami czy dopasowywanie puzzli. Te bardzo proste zabawy rozwijają zdolności manualne Twojej pociechy, ćwiczą koordynację ręka-oko, precyzję oraz wyrabiają w dzieciach zdolność do kontrolowania małych ruchów.

Ciekawym akcesorium do zabawy będzie Chwytanie Pszczółek - drewniana gra podczas której dziecko, aby wykonać zadanie musi użyć pęsety. Za jej pomocą należy chwycić skrzydło pszczoły i wyciągnąć ją poza plaster miodu. Ta zabawka ćwiczy nie tylko motorykę małą i koordynację, ale przyczynia się również do nauki kolorów.
Pamiętajcie, że angażowanie Waszej pociechy w czynności dnia codziennego, również będzie przyczyniać się do prawidłowego rozwoju motoryki małej. Gdy lepisz pierogi bądź wałkujesz ciasto, zaproś swojego malucha i wspólnie pobawcie się w kucharzy. Taka forma tematycznej zabawy, czas spędzony z Rodzicem i przede wszystkim trening małych rączek to doskonała forma terapii dla dłoni, ale także dla całościowego rozwoju dziecka . Podczas wspólnych zabaw możecie rozwijać mowę, uczyć się nowych słów, pracować nad prawidłowym chwytem czy też uczyć się rozpoznawania emocji.
Rozwój motoryki małej ma znaczący wpływ na rozwój umiejętności pisania na kolejnych etapach edukacji. Dzieci uczą się trzymać ołówek lub długopis, świadomie zaczynają kontrolować nacisk i wykonują precyzyjne ruchy, potrzebne do pisania i rysowania. Systematyczne ćwiczenia motoryki małej mogą pomóc Twojemu dziecku w poprawie pisania i rysowania. Doskonałym treningiem są wszelkiego rodzaju zabawy z użyciem naklejek. Warto już od najmłodszych lat bawić się z maluchem i pozwalać mu na tworzenie kreatywnych prac z użyciem kolorowych, pobudzających wyobraźnię naklejek.

Wspomaganie motoryki małej ma wielkie znaczenie dla rozwoju.

Zacznijcie już dziś.

W Waszych codziennych czynnościach możecie znajdować różnorodne aktywności, które będą rozwijać motorykę małą. W zależności od wieku i zainteresowań dziecka możecie do Waszego planu dnia wprowadzić zabawy konstrukcyjne, konkursy na prace plastyczne, ćwiczenia manualne chociażby wspólne rozwieszanie prania i umiejętność posługiwania się klamerkami - to doskonały trening małych i większych rączek. Co więcej, zabawy na świeżym powietrzu to kolejna alternatywa dla standardowego, stolikowego treningu czy terapii. Wspinanie się na drabinki, nauka jazdy na rowerze, budowanie z piasku czy pierwsze wspinaczki na drzewo, mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój motoryki małej i dużej.
Dziecko, które czerpie radość z dnia codziennego i otrzymuje od Nas terapię w formie zabawy, posiada również przestrzeń do odkrywania swoich zdolności manualnych. To wszystko pozwala zarówno maluchowi jak i starszakowi budować wiarę w siebie, swoje możliwości, a przekraczanie strefy swojego komfortu już nie jest takie trudne - bo terapia zamienia się w zabawę, a wykonywana systematycznie daje postępy. Wspierajmy Nasze pociechy w rozwijaniu ich umiejętności motorycznych, chwalmy ich postępy i każdy mały krok w przód. Prawidłowy rozwój motoryki małej jest potrzebny dla harmonijnego rozwoju dziecka na kolejnych etapach wzrastania i pośrednio przyczynia się do sukcesów w szkole i potem w dorosłym życiu.


Autor: Patrycja Maziejuk