Zmysł dotyku zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne - czyli o tym jak i czym się bawić by stymulować zmysł dotyku?

Od niemowlaka do przedszkolaka

Takim nagłówkiem warto rozpocząć ten artykuł, ponieważ chcemy przedstawić Wam gamę zabawek sensorycznych, która zarówno dla Rodziców i Terapeutów jest najczęściej wybieraną grupą zabawek do stymulacji zmysłu dotyku.
Zabawa to przede wszystkim doświadczanie i eksplorowanie świata za pomocą zmysłów. Szczególnie jeśli mamy na myśli niemowlęta, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z otaczającym je światem. Dziecko podczas zabawy obserwuje, słucha i naśladuje swoich najbliższych. Często jako Rodzice zastanawiamy się co będzie wartościową zabawką, która wesprze rozwój malucha już od pierwszych dni.
To czy zabawka jest droga czy tania, zielona czy też niebieska, a może przypomina jakąś postać? To nie są elementy, które powinny decydować o zakupie konkretnej zabawki. Przede wszystkim dla Twojego malucha najciekawsza będzie struktura zabawki, czyli to co czuć gdy się ją dotknie, albo co usłyszymy gdy zabawka zostanie zrzucona. Co więcej, maluchy wcale nie lubią jaskrawych kolorów, tu zdecydowanie powinien pojawić się kontrast, czarno - biała zabawka, ale więcej o kolorach wspominać będziemy kolejnym razem.
W przypadku zmysłu dotyku najciekawszymi pozycjami do zabawy będą wszelkiego rodzaju gniotki, piłeczki sensoryczne, plazmy i piaski, oczywiście wszystko powinno być dopasowane w zgodzie z wiekiem i możliwościami rozwojowymi dziecka.

Jakie cele niosą za sobą zabawki sensoryczne?

Głównym celem użytkowania zabawek sensorycznych jest wsparcie rozwoju mózgu oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się konkretnymi zmysłami. W niniejszym artykule skupimy się na dotyku. Doświadczając przez dotyk wpływamy również na wiele innych aspektów rozwojowych podczas wzrastania dziecka. Za sprawą sensorycznych gadżetów możemy pomóc dziecku w rozwijaniu bądź w stymulacji:

  • kreatywności,
  • umiejętności motorycznych,
  • mowy oraz umiejętności językowych,
  • umiejętności logicznego myślenia,
  • umiejętności rozwiązywania problemów

Zacznijmy od gotowych zabawek sensorycznych, takich, które zakupisz w profesjonalnym sklepie z pomocami edukacyjnymi. Jako pierwsze pod lupę wysuwają się wszelkiego rodzaju gniotki, plazmy i piłeczki sensoryczne. Jedną z najczęściej wybieranych pozycji okazuje się Piłka Koosh wykonana z miękkich w dotyku, elastycznych gumowych włókien przez co dostarcza niesamowitych doznań dotykowych, jest idealna do terapii ręki, ale również do wspólnych zabaw w domu. Struktura pomaga w chwytaniu przez co jest to idealna pomoc przy zabawach sprawnościowych. Rozwija rzucanie, odbijanie rękami i nogami, chwytanie, a także podnoszenie.
Kolejną pozycją wartą uwagi jest Sensoryczna ścieżka Puzzle, która posiada właściwości stymulujące, a dodatkowo może być świetną zabawą dla dzieci, które uwielbiają chodzić boso. Taka mata może być już stosowana od 12 miesiąca życia, to doskonałe rozwiązanie, które w zaciszu domowym pozwala Nam na wsparcie dziecka w poniższym zakresie:

  • wzmacnia środek ciała oraz zapewnia równowagę i stabilność treningu,
  • pobudza zmysły, masuje stopy i niweluje występowanie płaskostopia,
  • wpływa na integrację sensoryczną dziecka, czyli na zdolność do odczuwania i reagowania na informacje dostarczane przez ciało i otoczenie.
  • gwarantuje udaną zabawę.

Pisząc “zabawki sensoryczne” mamy również na myśli wszystko to co posiada różne kolory, faktury i kształty. Jedną z takich pozycji będzie Zestaw sensorycznych gąbek, które zapewnią Twojemu dziecku dotykowe eksploracje i stymulację za sprawą której małe rączki uzyskają wartościowy trening, a być może przy okazji obudzisz w swoim dziecku małego malarza. Dodatkowym atutem tej prostej zabawki jest możliwość użytkowania ich na mokro i na sucho co uatrakcyjni Wasze plastyczne zabawy.

A gdyby tak plaża była w domu?

Zabawy z piaskiem to atrakcja zarówno dla mniejszych dzieci jak i tych starszych. Jeśli chcemy urozmaicić dziecku jego rozwój sensoryczny, co pozytywnie wpłynie na zmysł dotyku to zdecydowanie powinniśmy wyposażyć się w Piasek kinetyczny 1kg z foremkami. Piasek kinetyczny pozwoli na uwolnienie kreatywności Twojego dziecka. Co więcej, piasek kinetyczny to nie tylko zwykła zabawa w “lepienie babek” z piasku, to wszechstronne narzędzie do terapii i nauki.

W co się bawić używając piasku kinetycznego?

Budowanie form i kształtów: z pomocą foremek i narzędzi do formowania piasku możesz zbudować figury, kształty zwierząt, a nawet zamek itp.
Nauka liter i liczb: piasek kinetyczny to rewelacyjna pomoc do nauki pisania liter i liczb. Wystarczy użyć palca lub patyczka, aby napisać lub odwzorować ze wzoru literę lub cyfrę w
piasku.
Sensoryczna zabawa: piasek kinetyczny jest doskonałym narzędziem do eksploracji sensorycznej. Dotyk i manipulowanie piaskiem będzie pomocne dla dzieci z zaburzeniami
sensorycznymi.

To tylko jedne z wielu propozycji zabaw z użyciem piasku kinetycznego. Najważniejszym elementem zabawy z piaskiem kinetycznym jest twórcze myślenie i eksploracja.
Dziecko za sprawą eksperymentowania i odkrywania tego co nowe wykształca w sobie chęć do poszerzania swoich horyzontów jednocześnie stymulując zmysł dotyku.
Ciekawymi zabawkami sensorycznymi będa również kolorowe masy, które dosłownie “przelewają się” w rękach. Jedną z najbardziej lubianych mas jest Tęczowa plazma, którą można gnieść, modelować i miażdżyć. Ta mała zabawka jest szczególnie istotna wśród dzieci, które potrzebują rozładować swoje napięcia - za sprawą gniecenia, dotykania masy ich napięcie rozluźnia się i stają się spokojniejsze, wyciszone.
Różnorodne masy i plazmy to znakomita pomoc terapeutyczna, która sprawdza się podczas wielu terapii.

Sensoryczny prezent dla najmniejszych?


Jedną z wielu fascynujących zabawek, która zajmuje małe rączki, dostarczając licznych wrażeń sensorycznych będzie Sensoryczna pracownia. Te małe piłeczki to okazja do ćwiczenia zdolności manualnych, a kolory, kształty, faktury i ukryte dźwięki, to okazja do ćwiczenia myślenia przyczynowo skutkowego. W podstawce kryją się grzechoczące kulki do przesuwania, wkładania i wyciągania, obracania oraz klikania. Wspaniała pracownia sensoryczna spodoba się wszystkim ciekawskim maluchom, które eksplorują otaczający je świat.

Pamiętajmy Rodzice, że skutecznym sposobem na zapobieganie zaburzeniom jest dbałość o odpowiednie i dostosowane do wieku dziecka bodźce zmysłowe - już od pierwszych dni życia. Codziennością malucha powinna być przede wszystkim bliskość z rodzicami, przebywanie na świeżym powietrzu oraz ulubione zabawki dopasowane do wieku i możliwości malucha. To wszystko stanowi zbiór bodźców.
Zatem nie ma nic prostszego niż zwykłe, codzienne aktywności, które mogą mieć duży wpływ na kształtująca się integrację sensoryczną małego dziecka. Jeśli akurat nie masz pod ręką specjalistycznych zabawek sensorycznych, to wystarczy Twoja kreatywność, bo z pewnością wiele takich zabawek znajdziesz w Waszym domu.
Kasza, ryż, makaron i przerzucanie ich z wiaderka do wiaderka to będzie największa zabawa jakiej Twoje dziecko doświadczyło. Fascynacja i zachwyt tymi prostymi rzeczami, które masz w Waszej spiżarni z pewnością zachęci do zabaw Twoją pociechę.


Autor: Patrycja Maziejuk