Jak przygotować dziecko do nauki czytania?

Zanim nauczymy Nasze dzieci czytać to warto zastanowić się nad tym, jak je do tego przygotować i wprowadzić w świat słów, liter oraz posługiwania się książką. Już od najmłodszych lat możemy w Naszych dzieciach budować pewne rytuały, które na kolejnych etapach rozwoju przyniosą korzyści. Jednym z takich rytuałów jest właśnie czytanie. Jeśli Wasze rodzicielskie myśli krążą ciągle wokół stwierdzenia “muszę nauczyć moje dziecko czytać” to z pewnością nie przyniesie to nic dobrego - oczywiście do nauki czytania warto podejść zadaniowo, ale należy zrobić to w taki sposób, aby Wasze pociechy nie zorientowały się, że jest to przymusowe, na teraz i na już.
Warto zatem “odczarować” stwierdzenie “muszę nauczyć moje dziecko czytać” w zwyczajne, “poczytajmy”. W taki sposób osiągniesz zamierzony rezultat bo w sposób zadaniowy, czyli systematyczny, codzienny, ale jednocześnie przyjemny dla dziecka nauczysz je najważniejszej w życiu umiejętności - czytania.

Wielu Rodziców zastanawia się co mogą zrobić, aby nauka składania liter w sylaby, słowa i zdania przychodziła dziecku naturalnie. Nauka czytania to proces, więc musimy uzbroić się w cierpliwość, bo każde dziecko w swoim indywidualnym tempie zacznie przyswajać nową umiejętność jaką jest czytanie. Naszym zadaniem jest motywować, wspierać, dawać wskazówki i stwarzać odpowiednie środowisko do nauki czytania, takie które będzie kojarzyć się dziecku z czymś przyjemnym, ciekawym i pełnym tajemnic.
Nauka czytania, niesie za sobą wiele dobrego w wielu aspektach rozwoju. Poprawia pamięć, koncentrację oraz jest doskonałym treningiem skupiania uwagi. Co więcej, nauka czytania, to doskonała gimnastyka dziecięcego umysłu stymulująca spostrzegawczość i lepsze skupienie się nad nowo czytanym tekstem.

Poniżej przedstawimy Wam kilka wskazówek, od czego zacząć, aby “obudzić” w dziecku chęć do nauki czytania. Pamiętaj, możesz zacząć już dziś, im wcześniej tym lepiej, a wszystko to w formie zabawy.

Czytanie i pokazywanie - Wasz wyjątkowy rytuał

Od najmłodszych lat zacznijcie regularnie czytać. Każdego dnia kilka minut. Jeśli się da, to oczywiście dłużej. Ty czytasz, a dziecko uważnie słucha. Jeśli z kolei masz w domu niemowlę, to nic nie szkodzi - wystarczy, że przygodę z czytaniem rozpoczniesz od pokazywania obrazków i mówienia na głos co przedstawiają, dobrze jest dołączyć do danej grafiki napis - tak, aby dziecko zapamiętywało wygląd wyrazów a potem kojarzyło go z brzmieniem.
Możecie “bawić” się czytaniem tak, jak tylko chcecie - ważne jest to, aby czytać regularnie. Słuchanie czytanek zarówno przed snem jak i w ciągu dnia jest bardzo ważne, a robimy to po to, aby rozwijać w dzieciach nie tylko wyobraźnię, ale przede wszystkim skupianie się i koncentrację na jednej czynności, co będzie potrzebne każdemu młodemu człowiekowi na dalszych etapach rozwoju i nauki.
Zachęcaj dziecko do eksploracji liter i słów poprzez zabawy, takie jak układanie napisów z liter magnetycznych czy używanie gier edukacyjnych. A może samodzielnie stwórzcie alfabet z Waszych ulubionych plastycznych akcesoriów? Pamiętaj, że dziecko za pierwszym razem nie musi nauczyć się alfabetu w prawidłowej kolejności - na to przyjdzie czas, dla Was najważniejsze jest zapoznanie się z literami, a jeśli w domu macie maluszka przedszkolaka to zachęcamy, aby przygoda z czytaniem zaczynała się od zapoznania dziecka z samogłoskami. Korzystaj z książek z dużymi obrazkami i prostymi słowami - przedszkolaki łatwiej uczą się czytać, gdy mają do czynienia z wizualnymi wskazówkami.
Stwórz zabawne gry słowne - np. szukaj słów zaczynających się na daną literę, czytaj zagadki oraz ćwicz onomatopeje.
Korzystaj z akcesoriów, które naukę czytania zamienią w fascynującą przygodę.

Jakie zabawki / akcesoria do nauki czytania?

Do bardzo ciekawych akcesoriów dla małego odkrywcy idealnie sprawdzi się zestaw sensorycznych liter z wypełnieniami, które nie tylko będą pomocne podczas oswajania się literkami, ale przede wszystkim dostarczą wiele wrażeń dotykowych i wizualnych. Te małe litery są idealne do tworzenia nowych słów. Literki można wykorzystać jako szablon lub jako elementy wizualne na panelu podświetlanym, który również jest doskonałym pomocnikiem podczas podróży jaką jest przygotowanie dziecka do nauki czytania.
Panel podświetlany umożliwia zmiany koloru światła na konkretną barwę dzięki czemu dodaje to zupełnie nowe doświadczenia wizualne, które z pewnością zaintrygują przyszłego czytelnika. W połączeniu z zestawem sensorycznych liter stworzysz dla dziecka fascynującą przestrzeń do zabawy i nauki literek, a tym samym przyczynisz się do rozbudzenia w dziecku chęci podjęcia pierwszych prób samodzielnego odczytywania i czytania.
Zabawki sensoryczne też mogą służyć jako doskonała pomoc dydaktyczna przygotowująca między innymi do nauki rozpoznawania liter, czytania i pisania. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów i dopasowywać do nich odpowiednią formę zabawy, tak aby za każdym razem zachwycić Naszą pociechę czymś nowym i fascynującym.
Doskonałym akcesorium dla nieco starszych dzieci, które rozpoczęły już przygodę z nauką czytania mogą okazać się Alfabetyczne lody dzięki którym Twoja pociecha nauczy się dopasowywać odpowiednio wielkie i małe litery, będzie szlifować naukę kolorów i jednocześnie ćwiczyć umiejętności motoryczne.
Pamiętaj Rodzicu, że sposób w jaki to zrobisz to jedna kwestia, ale co najważniejsze Wasze codzienne rytuały w czytanie - nie zawsze muszą być podręcznikiem czy książką - warto skorzystać z wielu innych pomocy, które oferuje Nam rynek i w kreatywny sposób pokazać dziecku, że czytanie wcale nie musi być nudne.


Autor: Patrycja Maziejuk