Nauka przez zabawę

Jak obudzić w dziecku entuzjazm do działania?

Nauka w formie zabawy to jedna z najefektywniejszych metod nauczania. Za sprawą zamiany przymusowej nauki w formę zabawową czyli w entuzjazm działania i radość poznawania tego co interesujące dla dziecka sprawiamy, że mały człowiek zaczyna chętniej eksplorować otaczający go świat, a nauka staje się przyjemnością.

Zdobywanie wiedzy, szczególnie wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wcale nie musi odbywać się poprzez ciągłe czytanie podręczników i wypełnianie kart pracy. Nauka i zdobywanie wiedzy z danej dziedziny może być przekazywane dziecku w formie zabawy - bo zabawa od wielu pokoleń pozwala Nam kształtować w dzieciach nowe umiejętności, przygotowywać je do różnych życiowych sytuacji oraz uczyć, ale w sposób zrozumiały dla dziecka, bez presji i stosu podręczników.

Wystarczy połączyć ze sobą proste i zrozumiałe dla dziecka podręczniki, książki oraz inne narzędzia dydaktyczne wraz z kreatywnym pomysłem - jak przedstawić dziecku dany temat w formie zabawy.

Chcąc nauczyć dziecko lepiej zapamiętywać zdobytą wiedzę i informacje na dany temat, możecie przy okazji zabaw pamięciowych zastosować trening skupiania uwagi, który w rezultacie pozytywnie wpłynie na całościowy rozwój dziecka, a także na tak ważny rozwój mowy. Nauka poszczególnych zakresów wiedzy to jedno, a poznawanie nowych słów, trudnych słów to kolejna ważna umiejętność, która poszerza słownik czynny Naszej pociechy. Pokażcie dzieciom we wspólnych aktywnościach, że nauka i zabawa może iść ze sobą w parze.

Gry Edukacyjne

Doskonale sprawdzą się tu gry, które umilą Wasze wspólne popołudnia i wieczory. Poniżej przedstawiamy Wam gry edukacyjne od marki Akros.

Jedną z wielu i uwielbianą w szczególności przez dzieci między 1 a 3 rokiem życia jest Gra - odgłosy zwierząt. Gra dźwiękowa, polegająca na rozpoznawaniu usłyszanego dźwięku i dopasowywaniu odpowiedniej fotografii. To doskonały trening percepcji słuchowej, możemy taką grę wykorzystać zarówno w gabinecie terapeytucznym dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy jak i możecie jej używać we własnym zaciszu domowym jako forma rodzinnej gry edukacyjnej.

Kolejną wartą uwagi pozycją jest Gra - wyrażanie emocji. Gra polega na rozróżnianiu emocji. Przeznaczona jest dla 1-12 graczy. Dzieci słuchają wyrażanych emocji na CD i kładą żetony na odpowiedni obrazek. Zrozumienie własnych uczuć oraz uczuć innych ludzi jest bardzo ważnym etapem rozwoju dziecka.Ten rodzaj gry to doskonały pomysł na spędzanie rodzinnego czasu dla dzieci między 3 a 6 rokiem życia. Nauka o emocjach to wartościowy czas zarówno dla Rodzica jak i dziecka, warto wyposażyć się na czas edukacji o emocjach w wartościowe narzędzia dydaktyczne, które pomogą Wam Rodzicom z łatwością przekazać dziecku wiedzę o wyrażaniu uczuć właśnie w formie zabawy.

A co powiecie na Przezroczyste okno do rysowania?
Nie każdy wie o istnieniu takiej zabawki, ale jest to jedna z pozycji, którą uwielbiają Rodzice.
Ta jakże prosta konstrukcja sprawia dzieciom ogrom radości - możecie przy niej grać, bawić się, rozmawiać o emocjach i uczyć się. To kreatywne okno do rysowania i odtwarzania świata potrafi “wciągnąć” dziecko na wiele godzin udanej zabawy.
W zestawie znajdziecie 6 wymazywalnych kolorowych pisaków, które pozwolą Wami popuścić wodze fantazji.
Co więcej! Okno do rysowania ułatwi Twojemu dziecku pracę nad pisaniem, a możesz go używać zarówno pionowo, jak i płasko na stole. Ta drewniana zabawka została zainspirowana metodologią Montessori i posłuży dla dzieci już od 3 i nawet do 8 roku życia.

Jak Obudzić Odkrywcę w dziecku

Pamiętajcie, że w dzieciach trzeba obudzić chęć do eksplorowania świata. Czy często zastanawiacie się jak to zrobić?
Jeśli nadal nie macie pomysłu, to zachęcamy do przejrzenia listy poniżej, która podpowie Wam na co zwracać uwagę.
Wybierajcie edukacyjne gry i zabawy. Zachęcasz w ten sposób dziecko do nauki, niezależnie od tego, czy chodzi o matematykę, nauki przyrodnicze czy języki obce. Na rynku jest wiele gier oraz narzędzi dydaktycznych, które pomogą zachęcić dziecko do wspólnej nauki na wesoło.
Twórz eksperymenty. Eksperymenty naukowe mogą być fascynujące dla dzieci zarówno mniejszych jak i w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Eksperymentowanie pomaga zrozumieć różne aspekty nauki za sprawą praktycznego doświadczenia. Istnieje wiele prostych eksperymentów, które można przeprowadzić w domu z pomocą soli, mąki czy wody.
Kreatywne projekty. Możesz dopasować je do wieku, możliwości i zainteresowań własnego dziecka. Zaproponuj aby dziecko stworzyło coś samodzielnie, coś co pomoże rozbudzić jego kreatywność i będzie rozwijać tak ważne umiejętności manualne. Rysunki, modelowanie z gliny, stworzenie własnego małego ogrodu, przygotowanie historyjek itp. możesz wykorzystać do tego zabawki kreatywne jak wspomniane wcześniej okno, ale również posłużyć się tym co znajdziesz w domu.
Organizuj wycieczki i wyjazdy. To wyśmienita okazja do nauki przez zabawę.
Możesz odwiedzić muzea, ogrody botaniczne, planetaria lub inne miejsca edukacyjne w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Dzieci dzięki takim wyjazdom mogą uczyć się poprzez obserwację, zadawanie pytań i rozmowy na interesujące tematy.
Motywuj nagrodami i pochwałami. Dzieci często potrzebują dodatkowej motywacji do nauki. Nie bój się nagradzać, ale rób to z głową. Nagradzaj je kiedy osiągają sukcesy w nauce. To mogą być małe prezenty, wyjścia do ulubionego miejsca czy pochwały lub motywatory do dalszego działania w formie ulubionych naklejek.
Pamiętaj jednak, aby nie uzależniać nagród tylko od rezultatów, lecz również od zaangażowania i wysiłku.

Zapamiętaj Rodzicu, że każde dziecko ma swoje indywidualne preferencje, dlatego warto przed podjęciem decyzji o zakupie nowej gry czy przed wyborem trasy wycieczki zapytać swoją pociechę, co ją interesuje i w jaki sposób chciałaby się uczyć.
Połączenie nauki z zabawą to klucz do rozbudzenia w dziecku pasji do działania i nabywania nowych umiejętności. Nauka dla Twojej pociechy powinna być ekscytującą przygodą, a za sprawą odpowiednio dobranych pomocy edukacyjnych z pewnością taka będzie.


Autor: Patrycja Maziejuk