Rozwijające gry edukacyjne dla przedszkolaków.

Mamo, Tato zagrajmy w grę!

Gry edukacyjne znane są od dawna na całym świecie i często wdrażane są już od najmłodszych lat w proces nauczania i rozwoju dzieci, bo uchodzą za narzędzie nie tylko edukacyjne w różnych zakresach, ale przede wszystkim za narzędzie pozwalające zacieśniać rodzinne więzi. To właśnie pierwsze “planszówki” pokazały Nam jak wspólnie możemyspędzać czas, dobrze się bawić i mieć realny wpływ na poszerzanie horyzontów u Naszych pociech.Współczesna technologia daje nam możliwość obcowania z coraz to ciekawszymi pozycjami pod względem edukacyjnym, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze pochłanianie wiedzy przez dzieci, a także pozwala na rozwijanie wielu ważnych umiejętności przydatnych w życiu codziennym.
W niniejszym artykule przyjrzymy się roli gier edukacyjnych w rozwoju dzieci i odpowiemy na nurtujące pytania o to “którą grę warto kupić”, aby w przyjemny sposób wspomagać
proces nauki i rozwijania się dzieci.

Czy gry edukacyjne mogą kształtować umiejętności społeczne i emocjonalne?

Odpowiadamy, zdecydowanie tak! i już tłumaczymy - dlaczego?
Otóż gry edukacyjne rozwijają umiejętności poznawcze, ale także społeczne. Większośc gier planszowych czy stricte edukacyjnych to gry do których potrzeba więcej niż jednego gracza. Wiele osób, które mają możliwość uczestniczyć w grze to doskonały sposób na rozbudzenie w dzieciach komunikacji interpersonalnej, nauka współpracy zespołowej oraz zdrowej rywalizacji pod okiem Rodzica.
Współpraca to klucz do sukcesu, dzięki niej dzieci uczą się, że, aby osiągnąć wspólnie zamierzone cele należy być osobą empatyczną, rozumieć potrzeby innych oraz wspierać jeśli jest taka potrzeba. To bardzo ważna lekcja dla naszych dzieci lub podopiecznych, więc warto tworzyć takie momenty, gdzie wspólnie z dziećmi będziemy uczyć się tak cennych dla nich umiejętności.
Jedną z takich gier, która uczy, pomaga w rozwoju samoświadomości, pomaga osiągnąć większą samokontrolę i właściwie reagować w różnych sytuacjach jest gra Rozpoznaj i nazwij emocje. Pomaga zidentyfikować 10 podstawowych emocji, które kierują naszym zachowaniem, określić je jako przyjemne bądź nieprzyjemne, nazwać je, i określić stopień ich natężenia.
To bardzo ważne, aby Nasze dzieci potrafiły poprawnie odczytywać emocje zarówno swoje jak i innych osób. Za sprawą tej gry nie tylko nauczymy się je rozpoznawać, ale także będziemy kształtować w dzieciach empatię i umiejętności radzenia sobie z uczuciami.

Kolejną edukacyjną pozycją dla dzieci, ale również dla całej rodziny będą gry Zabawne historie w domu oraz Lotto żywności. To ten rodzaj gier, które w przyjemny dla przedszkolaka sposób skłoni go do zapoznania się z otaczającym go światem przyrody, geografii, kolorów, liter i liczb - a przy okazji będzie doskonałym narzędziem do wzbogacania czynnego słownika dziecka.
Gry takie jak Zabawne historie w których naszym zadaniem jest wymyślenie zakończenia pozwalają dziecku puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie różne historie, które potem możecie powiedzieć na głos, co też będzie doskonałym pomysłem dla dzieci, które borykają się z tremą przed wystąpieniami publicznymi. Taka gra, wspólnie z rówieśnikami bądź rodziną jest doskonałym treningiem nie tylko małego umysłu, ale również innych, cennych umiejętności.

Czy gry edukacyjny wspierają rozwój zdolności "ścisłych"?

Oczywiście, niektóre jak najbardziej tak! Jeśli w domu rośnie nam “matematyczny geniusz” to warto angażować go w gry edukacyjne rozwijające umiejętności strategicznego oraz logicznego myślenia.
Jedną z takich gier, znanych każdemu będzie Drewniane Kółko i Krzyżyk lub Gra Planszowa Warcaby / Szachy. Te klasyki, jeśli zostaną wdrożone w życie dziecka na wczesnym etapie edukacji, mogą przyczyniać się do osiągania lepszych wyników w nauce, szczególnie w dziedzinach takich jak matematyka.
Dziecko uczące się gry w szachy od wczesnego etapu edukacji, zaczyna dostrzegać zależności między zdarzeniami oraz wskazywać związki przyczynowo–skutkowe. Warto rozpocząć naukę gry w szachy od około 6 roku życia, natomiast warto wcześniej oswoić dziecko z tego rodzaju “planszówką” i zaproponować grę w warcaby.
Warto też mieć “pod ręką” Grę zręcznościową - tetris. Gra edukacyjna, której zadaniem jest rozwijanie w dziecku strategicznego myślenia oraz nauka rozwiązywania napotkanych problemów. Taka rozgrywka, zarówno w duecie jak i w pojedynkę pomoże dziecku ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz spostrzegawczość. Granie gry z rodzeństwem lub koleżankami i kolegami to również doskonały trening zdrowej rywalizacji oraz nauki radzenia sobie z przegraną.
Co więcej! To właśnie podczas takich rozgrywek dzieci mają okazję do nabywania nowych umiejętności społecznych poprzez interakcję z innymi graczami, rozwiązywanie problemów czy podejmowanie decyzji.
Warto zachęcać dzieci do regularnego korzystania z gier edukacyjnych, które nie tylko mogą być świetną zabawą, ale również pomogą im w rozwijaniu ważnych umiejętności które będą przydatne na dalszych etapach edukacji jak i w życiu codziennym - a to wszystko w formie zabawy.


Autor: Patrycja Maziejuk