Jakie zabawki dla 3 latka na wiosnę?

Wiosenne must have dla 3 latka - zabawki, które wspierają rozwój.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami a wraz z nią nadchodzi czas przygotowań do dłuższych pobytów na świeżym powietrzu i porządkowania zabawek naszej pociechy. Zanim
przedstawimy Wam najbardziej wartościowe zabawki, które wesprą rozwój Twojego dziecka to odpowiemy na pytanie jak istotna jest zabawa w całościowym rozwoju dziecka.
Dlaczego więc zabawa i to jakimi zabawkami bawi się dziecko jest takie ważne?
Zabawa może być swobodna, taka w której dziecko samodzielnie doświadcza otaczającego go świata. Każdy z nas doświadczył zabawy już od pierwszych dni życia. Na początku, tuż po narodzinach dziecko uważnie obserwuje osoby znajdujące się w pobliżu - przygląda się mimice twarzy. Następnie zainteresowanie przekierowuje na własne ciało, a konkretnie na rączki i stópki bo zaczynają wędrować do buzi i jest to jeden z elementów eksplorowania świata - wkładanie do ust wszelkich elementów napotkanych na swojej drodze.
Dziecko właśnie w taki sposób zaczyna poznawać świat przez doświadczanie, dotykanie, poznawanie kształtów i faktury przedmiotów.
Kolejnym etapem uważnej obserwacji stają się poszczególne, wyróżniające się elementy chociażby okulary na nosie babci albo gazeta, którą czyta tata.
Każdy z tych etapów stopniowo przeradza się w zabawę, która sama w sobie daje radość, taką którą dziecko podejmuje samoistnie kierując się swoją wyobraźnią i pomysłowością bez barier stawianych przez osoby dorosłe.
To właśnie zabawa swobodna w czystej formie, taka która wnosi w całościowy rozwój naszych maluchów ogrom radości i jeszcze więcej dobrego dla ich harmonijnego rozwoju.

Aby zacząć kompletować akcesoria wiosenne do rozwojowych zabaw dla Naszych pociech warto zastanowić się po co naszemu maluchowi “ta” zabawka i w jaki sposób będziemy jej używać wspólnie bądź dziecko będzie używać jej samodzielnie do zabawy swobodnej. To bardzo ważne, aby zastanowić się nad przeznaczeniem danej zabawki i zrobić listę - które zabawki będą służyć do swobodnej zabawy dziecka a które do zabaw wspólnych z Rodzicem lub opiekunem.

Zatem jakie zabawki będą dla naszych małych odkrywców idealnym akcesorium zarówno do zabawy samodzielnej, jak i tej, gdzie z chęcią zapraszają do aktywności rówieśników czy rodziców.

Jakie zabawki zainteresują małego odkrywcę?

Na pierwszym miejscu przedstawimy Wam zabawki sensoryczne o których słyszał każdy z Was. To ta kategoria zabawek, która ma na celu wspierać rozwój i usprawnianie procesów integracji sensorycznej. Każdy z nas, a w szczególności noworodki, niemowlęta i dzieci małe odbierają świat poprzez zmysły. W świecie pełnym bodźców to właśnie zabawki sensoryczne odgrywają bardzo ważną rolę bo w pewien sposób “wprowadzają” małe dziecko do tego świata i odczytywania tych bodźców. Harmonijny rozwój dziecka to długi i ciągły proces w którym możemy mu pomóc wyposażając się w kilka ciekawych i w sam raz na wiosenne harce zabawek.
Pierwszą i najbardziej lubianą zabawką okazują się być Sensoryczne klocki, które za sprawą swojej miękkiej faktury idealnie wpasowują się w małe rączki jednocześnie zapewniając doznania sensoryczne. Charakterystyczna dla tej zabawki jest intensywna kolorystyka oraz inna figura i faktura każdego z klocków. Ten rodzaj zabawek sensorycznych wspiera proces integrowania zmysłów: wzroku oraz dotyku. Materiał z którego zostały wykonane pozwala na korzystanie z nich tak w domu jak i na zewnątrz.
Każdemu z Nas wiadomo, że nawet maluszki uwielbiają zabawy ruchowe, dźwiękowe i takie kiedy coś się dzieje - więc warto wyposażyć się w akcesoria których będziecie używać
podczas wiosennych harców w ogrodzie.
Co będzie Wam potrzebne?
Każdy maluch ucieszy się z kolorowych piłeczek do suchego basenu. Możecie wrzucić ogrom piłeczek do basenu, dużej miski lub rozkładać je maluchowi na trawie i w ten sposób motywować np. do raczkowania i aktywności na świeżym powietrzu już od wczesnych miesięcy.
Kolejną zabawą uwielbianą przez maluszki oraz starsze dzieci jest niezastąpiona huśtawka, której kołysanie sprawia stymulację zmysłów dziecka, między innymi zmysłu równowagi za
sprawą którego dziecko stopniowo zyskuje większą świadomość położenia własnego ciała w przestrzeni oraz rozwija czucie głębokie.

A co wywoła uśmiech na twarzy kilkulatka?

Z pewnością wiek przedszkolny to moment kiedy “głód” ruchu jest bardzo duży i dzieci potrzebują zarówno czasu i przestrzeni, aby zaspokoić swoją naturalną potrzebę. Możemy im w tym pomóc zaopatrując się w kilka ciekawych akcesoriów, których użytkowanie na świeżym powietrzu sprawi, że nie tylko zachęcimy dziecko do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim wesprzemy jego całościowy rozwój.
Na pierwszym miejscu stawiamy na różnego rodzaju tunele przez które dziecko może przedostawać się na drugą stronę, budować labirynty, rozwijać wyobraźnię i tworzyć nowe historie przy jednoczesnym rozwijaniu motoryki dużej. Czołganie się i pełzanie przez długi tunel to doskonały trening dla całego ciała.
Kolejną pozycją dla energicznego kilkulatka jest Balansująca łódka Teeter Popper. Ta genialna zabawka to zastępstwo dla tradycyjnej huśtawki. Teeter Popper to łódka na której można się bujać, chwiać, wychylać, kręcić i wiele wiele innych - wszystko zależy od wyobraźni dziecka. Ta zabawka sprawdzi się zarówno na świeżym powietrzu jak i w domu, a co więcej - będzie doskonałym ćwiczeniem balansu, łapania równowagi i przyczyni się do rozwijania motoryki całego ciała dziecka. Kształt łódki nie jest przypadkowy - pozwala na wiele różnych zabaw - na przykład w piracki statek, który buja się na rozszalałym morzu! Ta zabawka ma pobudzać wyobraźnię Naszej pociechy i motywować do dalszego eksplorowania świata i tworzenia nowych zabaw - samodzielnie lub w towarzystwie Rodziców bądź rówieśników. Zabawa może odbywać się na siedząco lub stojąco wedle uznania i umiejętności dziecka.

Podsumowując zabawa to ważny, jak nie najważniejszy etap w życiu dziecka, a my rodzice powinniśmy dawać im w tym zakresie swobodę oraz stwarzać możliwość bezpiecznej i kreatywnej zabawy. Warto mieć “pod ręką” akcesoria i zabawki wspierające rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, zabawki takie, których możecie użyć zarówno w domu jak i na zewnątrz, tak by zapewnić dzieciom różnorodność.
Pamiętając przy tym, że nasza obecność, uwaga i zainteresowanie są równie ważne. Za sprawą poczucia bezpieczeństwa dziecko nabierze jeszcze większej chęci i motywacji do eksplorowania świata.


Autor: Patrycja Maziejuk