Tablice sensoryczne - hit stworzony z obserwacji dziecięcego rozwoju!

Tablice sensoryczne to chyba najlepszy z możliwych przykładów zabawek dla dzieci, które powstały w wyniku wnikliwej obserwacji dziecięcego rozwoju. Niezaprzeczalna ciekawość świata towarzysząca szkrabom już od pierwszych miesięcy życia, sprawia, że chcą one dotknąć, sprawdzić, poznać wszystko co je otacza. Są niesamowitymi obserwatorami! Wszystkimi zmysłami badają świat: otoczenie, zapachy, dźwięki, kolory… Jakże ważna jest tu obserwacja swoich najbliższych opiekunów, ich zwyczajów i niezwykle intrygujących urządzeń, których używają. Dziecko zawsze będzie zauważać klamki, zasuwki, włączniki światła, piloty, guziki do wciskania, suwaki, czy różnego rodzaju zamknięcia szafek, szkatułek albo (prawdziwy rarytas!) drzwi na kłódkę ;-). Tablice manipulacyjne wychodzą naprzeciw tym zainteresowaniom i proponują bezpieczną wersję tychże domowych ciekawostek. Dzieci bezsprzecznie je kochają!
A że dodatkowo korzyści z nich co niemiara… To czego chcieć więcej?!

Przede wszystkim pozwalają na samodzielność dziecka. Może ono samo doświadczać wszystkich czekających go zagadek manipulacyjnych. Poznawać i odkrywać! Przecież to coś, co nasze małe tygryski lubią najbardziej! I nie usłyszą od nikogo „nie ruszaj”, „nie dotykaj”, „to nie dla dzieci”… Tu wszystko można, a nawet trzeba! I to samodzielnie! Pamiętajmy aby, stosownie do wieku dziecka, wspierać tę naturalną potrzebę samodzielności. Wspaniale się do tego nadają tablice manipulacyjne. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie są hitem wśród dziecięcych zabawek!

Tablica manipulacyjna Krokodyl

Kolejną ważną cechą jest fakt, iż tablice te oddziałują na różne zmysły. W zależności od tego jaki model wybierzemy, wpływamy na zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Są bowiem tablice zawierające różnorodne faktury dotykowe (miękkie, twarde, gładkie, szorstkie, z plastiku, czy z materiału), kolory, światełka, a także efekty dźwiękowe (coś szeleści, grzechocze, a coś innego może stukotać). Nie bez przyczyny nazywamy je tablicami sensorycznymi. Wpływają one bowiem na rozwój procesów sensorycznych, w szczególności trzech wymienionych zmysłów. To z pewnością stanowi bogaty repertuar doznań, których dzieci tak potrzebują. (Pamiętaj jednak, by ilość stymulacji sensorycznej była dostosowana do wieku i upodobań dziecka).

Świetlna Tablica Manipulacyjna

Tablica manipulacyjna ubierz Misia

Podstawową funkcją tablic manipulacyjnych jest również rozwój u dzieci koordynacji oko-ręka oraz małej motoryki. Jakże niezbędne są te umiejętności w dorastaniu małych szkrabów! Mają one w późniejszym czasie konsekwencje w zdolnościach samodzielnego jedzenia, ubierania się, czy rysowania i pisania w szkole. To właśnie na tych umiejętnościach opiera się niemalże cała dziecięca samoobsługa. Dlatego tak ważne jest wspieranie tej funkcji. Małe rączki potrzebują manipulowania przedmiotami – kręcenia, przekładania, obracania, zamykania i otwierania. Małe paluszki potrzebują wciskania małych guziczków, przeciągania sznureczków, czy otwierania różnych klamerek lub zamków. Dla starszych dzieci przedszkolnych, które przygotowują się już do nauki pisania w szkole, wspaniale sprawdzają się tablice z magnetycznymi kuleczkami.

Zestaw tablic manipulacyjnych
TABLICA MAGNETYCZNE KULECZKI deluxe

Tablice sensoryczne pozwalają dziecku zrozumieć zależności między przyczyną a skutkiem oraz uczą logicznego myślenia. To jest jedna z tych umiejętności, którą wręcz uwielbiam obserwować. Jak te małe szkraby kombinują… Niebywałe! Zatrzymaj się czasami i poobserwuj swojego maluszka. Jaki w tej główce zachodzi niebywały proces myślowy! I tu ponownie tablice są świetnym narzędziem do stymulacji tychże właśnie procesów. Sprawdzają się idealnie!

Tablica manipulacyjna - otwieranie sejfów
Centrum Motoryczne - tablica manipulacyjna

A jak już jesteśmy w temacie umiejętności poznawczych, to warto również wspomnieć o wpływie tablic motorycznych na rozwój koncentracji uwagi. Tylko spójrzcie na tablice z kuleczkami, czy na „ser szwajcarski”. Tu się liczy precyzja, opanowanie, cierpliwość, spostrzegawczość, a przy tej drugiej propozycji również spryt i refleks. Niezwykłe ćwiczenie dla starszych dzieci, jak i dla dorosłych :)
Na koniec zostawiłam coś, co uważam za fundament dziecięcego rozwoju! To coś co ja w dzieciakach kocham najbardziej! Kreatywność i wyobraźnia. Jeśli tylko mam okazję je rozwijać, robię to bez wahania! Jestem przekonana, że tablice sensoryczne wpływają również i na te cechy. Wystarczy, że pozwolisz dziecku na spontaniczną eksplorację. Już ono ze swą pomysłowością, uruchomi (przynajmniej część) elementów zagadkowej tablicy i może nawet nieźle Cię zaskoczy!


autor: Marta Wysocka-Jóźwiak - terapeuta SI