Piłeczki... genialnie prosty sposób na wspieranie rozwoju małego dziecka

Dzisiejszy świat piłek zachwyca nas bogactwem różnorodności: małe i duże, lekkie i ciężkie, miękkie i twarde, gładkie i z fakturą, z dźwiękiem, czy ze światłem… Nie trudno się zatem domyślić, że bogaty jest również wachlarz korzyści, których dostarczają podczas dziecięcej zabawy.

Począwszy od wieku niemowlęcego, po… w zasadzie nie ma tu górnej granicy ;-). Zatrzymajmy się jednak na tym, jaki wpływ mogą mieć zabawy piłkami dla naszych pociech. Przede wszystkim oddziałują na szereg zmysłów (wzroku, dotyku, słuchu), co ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju przetwarzania sensorycznego. Oczywisty jest również fakt, iż gry i zabawy, w których wykorzystujemy piłkę, wpływają na koordynację wzrokowo-ruchową dziecka. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że te niewielkie, proste zabawki mogą korzystnie oddziaływać na budowę prawidłowego schematu ciała, planowanie motoryczne, ruchy oczu i konwergencję? W dalszej części artykułu pokażę Wam, z których piłek korzystam, by wspierać poszczególne funkcje rozwoju dziecka.

Piłki dla najmłodszych

Wybierając zabawkę dla Maluszka kierujemy się przede wszystkim jego bezpieczeństwem. Dotyczy to zarówno braku małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć, braku ostrych krawędzi, jak i materiałów z jakich dana zabawka jest wykonana. I tutaj namawiam byście zwrócili uwagę, że wiele z naszych zabawek jest opatrzona dopiskiem „nie zawiera FTALANÓW ani BPA (Bisfenolu A)”. To niezwykle ważne, ponieważ są to szkodliwe związki organiczne zagrażające zdrowiu dziecka. Nasze Maluszki początkowo badają świat biorąc wszystko do buźki więc tym bardziej jest to istotna kwestia.

Fakturowe piłeczki są doskonałe do stymulacji układu dotykowego małego dziecka. Dotyk jest zmysłem, który dojrzewa najwcześniej bo już od 5-6 tygodnia po poczęciu, dlatego często nazywamy go zmysłem pierwotnym. Pomimo, że w chwili narodzin zmysł dotyku jest jedną z najbardziej rozwiniętych umiejętności, to jednak nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Noworodek musi doświadczyć wielu bodźców by w pełni zacząć różnicować wszystkie rodzaje wrażeń dotykowych i nabyć umiejętność dokładnego umiejscowienia punktu na ciele, który został dotknięty. A piłeczki fakturowe, dzięki zastosowaniu różnych struktur materiału, dostarczają dziecku bogatych wrażeń dotykowych oraz pobudzają receptory czuciowe. Są idealnym sposobem na doskonalenie funkcjonowania tego niezwykle ważnego zmysłu. Dzieci intuicyjnie wykorzystują je również do masowania dziąsełek podczas ząbkowania. Wypustki i różnego rodzaju kształty na małych piłeczkach, niejednokrotnie przynoszą im ulgę i ukojenie.


Przezroczyste piłki sensoryczne 2 szt


Kąpiel Maluszka to cała gama wspaniałych doznań sensorycznych i jeśli tylko macie ochotę dorzucić do niej piłeczki, to nic nie stoi na przeszkodzie! Obok przykład takich, które nie mają dziurek. Nie wlewa się do nich woda, przez co są bardziej higieniczne. Również wszystkie które mają dobry, szczelny wentyl nadadzą się do tego znakomicie. To fantastyczna zabawa!Turlające się po podłodze piłki świetnie motywują dzieci do pełzania, a później do raczkowania. Są dla Maluchów na tyle atrakcyjne, że pragną się do nich dostać. Piłeczki łatwo są wprawiane w ruch przez małe rączki, a rzucanie nimi jest dla nich prawdziwą frajdą, ponieważ piłki się toczą, podskakują, wydają dźwięk gdy się odbijają i trzeba za nimi nadążyć wzrokiem, a to początkowo może nie być takie łatwe! Wyobraźmy sobie teraz kilkumiesięczne dziecko leżące na brzuszku, a przed nim niewielka, kolorowa, fakturowa piłeczka. Zaciekawione pełza/raczkuje do niej. I tutaj już wykonuje niebywałą pracę: ćwiczy mięśnie, wzmacnia obręcz barkową, stymuluje układ wzrokowy, zbliżając się do przedmiotu ćwiczy konwergencję (zbieżność obu gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej), rozwija planowanie motoryczne (również podczas próby złapania piłki). Gdy już ją chwyta, ćwiczy ruchy dłoni i paluszków, dodatkowo stymulując układ dotykowy dzięki wyczuwalnym różnym fakturom. Kiedy dziecko zaczyna gryźć piłeczkę, dostarcza również bodźców czuciowych w sferze oralnej. Kiedy rzuci ją przed siebie, ponownie ćwiczy układ wzrokowy, ruchy gałek ocznych, konwergencję itd… itd… Sami przyznacie, że jest to niebywały repertuar korzyści!
Na zakończenie chcę Wam jeszcze pokazać kilka propozycji piłek, które dodatkowo wspierają pracę dłoni, paluszków oraz koordynację oko-ręka. „Elastyczna piłka sensoryczna” ma otwory, dzięki którym dziecko może w różny sposób próbować ją chwycić rączkami. „Magiczna piłka” oraz „piłka z dzwoneczkiem” to miękkie, lekkie zabawki, które dają możliwość manipulacji małymi rączkami. Dorzucam jeszcze „zestaw piłek sensorycznych”, wspierających pracę dłoni, precyzję, planowanie motoryczne oraz koordynację oko-ręka, a do tego zabawka ta jest nagradzana prestiżowymi nagrodami w USA, w rankingach zabawek rekomendowanych przez rodziców! Sami sprawdźcie!

Życzę wspaniałej zabawy!!!


Autor: Marta Wysocka-Jóźwiak