Magnetyczny Tor Kuleczkowy: recenzja

Niezwykły tor kulkowy stworzony z myślą o młodszych dzieciach. Składa się z 36 elementów: plastikowych klocków, rynienek oraz czterech drewnianych kulek.

Główną cechą tego zestawu jest to, że poszczególne elementy łączą się ze sobą magnetycznie. Dla młodszych dzieci stanowi to znaczne ułatwienie w konstruowaniu poszczególnych budowli, ale również sprawia, że zabawa jest dużo ciekawsza. Idealnie sprawdzi się jako zestaw startowy dla małych rączek. Przyjemna kolorystyka klocków sprawia, że stymulujemy system wzrokowy dziecka, ale go nie przeciążamy. Klocki świetnie nadadzą się również do nauki kolorów! Niezwykle istotne jest to, że podczas gdy dziecko obserwuje przemieszczające się po torze kulki, ćwiczy ruchy oczu. To wbrew pozorom bardzo ważna umiejętność, którą warto ćwiczyć. Zestaw ten wspiera również rozwój koordynacji oko-ręka. To zdolność zsynchronizowania ruchów z tym, co widzimy. Umiejętność ta jest niezbędna w codziennym życiu, np. w takich czynnościach jak rysowanie, pisanie, manipulowanie, czynności samoobsługowe itp.


Nie zapominajmy, że podczas takiej zabawy, dziecko intensywnie ćwiczy pracę samej rączki (przedramienia, dłoni i paluszków), co stanowi niezaprzeczalną zaletę w kontekście późniejszych lat szkolnych. Funkcjonowanie rączki wiąże się z rozwojem prawidłowego chwytu pisarskiego. Zestaw zawiera książeczkę z kilkoma wzorami gotowych konstrukcji. Dziecko wykorzystując je, uczy się obserwacji, analizy, skupienia uwagi i odtwarzania. To świetny sposób na wspieranie rozwoju wyobraźni przestrzennej, umiejętności planowania i konstruowania! Dzieci bawiące się tą zabawką mają okazję przetestować zależności przyczynowo-skutkowe i zrozumieć zachodzące procesy. Co się wydarzy jeśli wrzuci się kulkę na szczycie konstrukcji? Czy jeśli puszczę kulkę od drugiej strony efekt będzie podobny? Trzeba uzmysłowić sobie pewne zależności, aby budowla spełniała funkcję toru kulkowego. To dla dzieci nie lada wyzwanie! Przede wszystkim jednak zestaw ten niezwykle pobudza kreatywność! Dziecko uczy się tworzyć i eksperymentować, a to w moim odczuciu jest umiejętność nadrzędna! A jeśli jest to wynik świetnej zabawy, to już naprawdę nie mam nic więcej do dodania! :)Autor: Marta Wysocka-Jóźwiak
Zdjęcia i film: własność producenta.