Co sprawia, że POP-ity i inne gniotki są tak bardzo POPularne

Chociaż gniotki towarzyszą nam już od dziesiątków lat, to trzeba przyznać, że w ostatnim czasie przeżywają niesamowity bum! Dzieciaki szaleją na ich punkcie, kolekcjonują, urządzają wymiany… to już nie jest zwykła zabawka, to zdecydowanie coś więcej!

Trzy sensoryczne piłkiAle od początku… Jaki jest główny zamysł powstania gniotków? Przede wszystkim są to zabawki antystresowe. Poprzez ściskanie, naciskanie, rozciąganie i wszelkie manipulowanie nimi, powodują redukcję napięcia, regulację emocji, wyciszenie i ukojenie nerwów. Próbowaliście kiedyś? Szczerze mówiąc ja mam swoje ulubione (pożyczane od dzieci) i od czasu do czasu biorę sobie któregoś do ściskania. Brokatowy Gniotek Dinozaur - nie żebym się czuła jak dinozaur ;-). Zdecydowanie są to świetne produkty wielopokoleniowe… Przydadzą się dla dzieci, młodzieży i dorosłych!Należy jednak podkreślić, że regulacja emocji jest szczególnie ważna w odniesieniu do naszych Szkrabów. Oczywiście nic nie zastąpi rozmowy i wsparcia w trudniejszych momentach! To jest sprawa oczywista! Warto jednak czasami posiłkować się innymi dostępnymi środkami. A gniotki odnajdują się tutaj idealnie! Te, które służą do ściskania, zgniatania, czy rozciągania, jak na przykład Squeeze, Gniotek delfin, czy Mega duże squeeze zmniejszają stres poprzez redukcję nadmiernego napięcia. Natomiast pop it, czy bubble push jak np. Duży POP IT albo POP It - kształty polegają na skoncentrowaniu swojej uwagi na prostym zadaniu wciskania bąbelków i co za tym idzie, przekierowania swoich myśli z sytuacji stresowej na neutralną.
Za pomocą odpowiednich gniotków możecie również przeprowadzić z dzieckiem rozmowę na temat emocji. Świetnie się do tego nadają takie z minkami jak Gąbczaste zwierzątka emocje.


Poza funkcją antystresową, gniotki fantastycznie sprawdzają się podczas ćwiczenia dziecięcych rączek. Stanowią niezawodny element podczas terapii ręki, a co za tym idzie prowadzą do wypracowania prawidłowego chwytu pisarskiego. Gniotki w terapii ręki używamy już w końcowej fazie naszej pracy, kiedy ćwiczymy przede wszystkim przedramię, dłoń i paluszki dziecka. Doskonałe do zabawy i jednocześnie do wzmacniania pracy przedramienia są gniotki, które możemy rozciągać, np. Pastelowy gniotek gąsienica, włochaty ogórek, czy Rozciągliwa małpka. Dzieciaki uwielbiają je wydłużać coraz bardziej i bardziej, do granic możliwości… gniotka i dziecka ;). Kiedy chcemy wzmacniać pracę dłoni, wybieramy te zabawki, które są na tyle elastyczne i są takiej wielkości, by rączka dziecka mogła ją chwycić całą dłonią i ściskać.


I tu już się pojawia ogromny wybór produktów! Do wyboru do koloru! Niektóre są miękkie, jak np. Gniotek rybka (narwal), Piłka gniotek z kolcami i kuleczkami, natomiast podczas ściskania innych, musimy użyć więcej siły Squeeze, Zwierzaki z ruchomymi oczami. Niektóre są lekkie: Gniotek ze światłem 10cm, Gniotek truskawka z kuleczkami, a inne ciężkie jakie obciążeniowy motylek , Zestaw piłek z kuleczkami. Można by je dzielić jeszcze na wiele różnych sposobów, ale do tego wrócę w dalszej części artykułu. W tym miejscu chciałabym Wam jeszcze zaprezentować kilka zabawek, które idealnie sprawdzają się do ćwiczeń dziecięcych paluszków: Breloczek fasolka, POP it - świnka Peppa, Gniotek Misio i moje ulubione Znajdź myszki - myszki w serze , Znajdź astronautę. Jak widzicie, terapeutyczne wspieranie funkcjonowania ręki, może być całkiem fajną zabawą.

Sprawą oczywistą jest również fakt, iż gniotki są zabawkami sensorycznymi, a co za tym idzie oddziałują na szereg dziecięcych zmysłów.


Po pierwsze system proprioceptywny. Tam gdzie musimy włożyć pewien wysiłek, gdzie wykonywana jest praca mięśni i stawów, tam ćwiczymy czucie głębokie. Jeśli gniotki rozciągamy lub ściskamy, to jak najbardziej uruchomiona zostaje propriocepcja np: żelowa piłeczka do ściskania, Ściśnij piłkę czy Rozciągliwa małpka.

Po drugie system dotykowy. Różnorodność doznań czucia powierzchniowego podczas zabawy gniotkami jest ogromna! Przede wszystkim dlatego, że zabawki te mają urozmaicone wypełnienia. Mogą to być hydrożelowe kuleczki, pianki, styropian, piasek i inne masy: piłka gniotek z hydrokulkami, piłka gniotek z
kuleczkami i plastopianką, Gniotek ośmiornica z piaskiem, pianko-piłki z piankowymi kuleczkami. Ale i zewnętrzna postać gniotka ma tu ogromne znaczenie. Są zabawki gumowe, pluszowe, miękkie, twarde, z wypustkami albo gładkie. I każde stymulują dotyk.

Po trzecie wzrok. Poza tym, że gniotki cieszą oko swoimi barwami, to jeszcze niektóre z nich potrafią dodatkowo stymulować układ wzrokowy. Niektóre z nich są brokatowe, z kolorowymi tasiemkami, a nawet światełkami jak Świecące squeeze z kuleczkami. W innych można podążać wzrokiem za pływającą rybką ( wodny gniotek morskie zwierzątka) lub za kolorową kuleczką (Elastyczne trio kulkowe), Elastyczna fasolka (empis.pl). Z jeszcze innych, nieoczekiwanie wyskakuje ukryta niespodzianka Dinozaur w jajku - gniotek, Gniotek syrenka w muszli. To z pewnością stanowi dodatkowy atut.

Podobnie jest w przypadku stymulacji układu słuchowego. Tutaj również znajdziemy egzemplarze, które nam w tym pomagają: takie które chrupią (Chrupiąca piłka), takie które strzelają / pykają bąbelkami lub przyssawkami jak wspominane wcześniej POP Ity, czy jak Dimple ( rakieta dimple).

I wreszcie zmysł zapachu. Tak! Tak! I tutaj się coś znajdzie! Najlepszym przykładem są te owocowo pachnące wesołe gniotki: Ogromny zapachowy gniotek truskawka.
A poza zmysłami, terapią ręki i elementem antystresowym pamiętajmy jeszcze o świetnej zabawie naszych dzieci! I o tym, że lubią się śmiać! I może właśnie wybiorą dla siebie któryś z tych egzemplarzy? Gniotek z kuleczkami - pryszczata twarz, Ściśnij leniwca, Gniotek potworek, Kurczak z jajkiem.


Autor: Marta Wysocka-Jóźwiak