Aktywność na świeżym powietrzu
Co sprawia, że POP-ity i inne gniotki są tak bardzo POPularne
Chociaż gniotki towarzyszą nam już od dziesiątków lat, to trzeba przyznać, że w ostatnim czasie przeżywają niesamowity bum! Dzieciaki szaleją na ich punkcie, kolekcjonują, urządzają wymiany… to już nie jest zwykła zabawka, to zdecydowanie coś więcej!
Ale od początku… Jaki jest główny zamysł powstania gniotków? Przede wszystkim są to zabawki antystresowe. Poprzez ściskanie, naciskanie, rozciąganie i wszelkie manipulowanie nimi, powodują redukcję napięcia, regulację emocji, wyciszenie i ukojenie nerwów. Próbowaliście kiedyś? Szczerze mówiąc ja mam swoje ulubione (pożyczane od dzieci) i od czasu do czasu biorę sobie któregoś do ściskania. Brokatowy Gniotek Dinozaur - nie żebym się czuła jak dinozaur ;-). Zdecydowanie są to świetne produkty wielopokoleniowe… Przydadzą się dla dzieci, młodzieży i dorosłych!
Sprawą oczywistą jest również fakt, iż gniotki są zabawkami sensorycznymi, a co za tym idzie oddziałują na szereg dziecięcych zmysłów.
Po pierwsze system proprioceptywny. Tam gdzie musimy włożyć pewien wysiłek, gdzie wykonywana jest praca mięśni i stawów, tam ćwiczymy czucie głębokie. Jeśli gniotki rozciągamy lub ściskamy, to jak najbardziej uruchomiona zostaje propriocepcja np: żelowa piłeczka do ściskania, Ściśnij piłkę czy Rozciągliwa małpka.
Po drugie system dotykowy. Różnorodność doznań czucia powierzchniowego podczas zabawy gniotkami jest ogromna! Przede wszystkim dlatego, że zabawki te mają urozmaicone wypełnienia. Mogą to być hydrożelowe kuleczki, pianki, styropian, piasek i inne masy: piłka gniotek z hydrokulkami, piłka gniotek z
kuleczkami i plastopianką, Gniotek ośmiornica z piaskiem, pianko-piłki z piankowymi kuleczkami. Ale i zewnętrzna postać gniotka ma tu ogromne znaczenie. Są zabawki gumowe, pluszowe, miękkie, twarde, z wypustkami albo gładkie. I każde stymulują dotyk.
Po trzecie wzrok. Poza tym, że gniotki cieszą oko swoimi barwami, to jeszcze niektóre z nich potrafią dodatkowo stymulować układ wzrokowy. Niektóre z nich są brokatowe, z kolorowymi tasiemkami, a nawet światełkami jak Świecące squeeze z kuleczkami. W innych można podążać wzrokiem za pływającą rybką ( wodny gniotek morskie zwierzątka) lub za kolorową kuleczką (Elastyczne trio kulkowe), Elastyczna fasolka (empis.pl). Z jeszcze innych, nieoczekiwanie wyskakuje ukryta niespodzianka Dinozaur w jajku - gniotek, Gniotek syrenka w muszli. To z pewnością stanowi dodatkowy atut.
Podobnie jest w przypadku stymulacji układu słuchowego. Tutaj również znajdziemy egzemplarze, które nam w tym pomagają: takie które chrupią (Chrupiąca piłka), takie które strzelają / pykają bąbelkami lub przyssawkami jak wspominane wcześniej POP Ity, czy jak Dimple ( rakieta dimple).
I wreszcie zmysł zapachu. Tak! Tak! I tutaj się coś znajdzie! Najlepszym przykładem są te owocowo pachnące wesołe gniotki: Ogromny zapachowy gniotek truskawka.
A poza zmysłami, terapią ręki i elementem antystresowym pamiętajmy jeszcze o świetnej zabawie naszych dzieci! I o tym, że lubią się śmiać! I może właśnie wybiorą dla siebie któryś z tych egzemplarzy? Gniotek z kuleczkami - pryszczata twarz, Ściśnij leniwca, Gniotek potworek, Kurczak z jajkiem.
Autor: Marta Wysocka-Jóźwiak